زندگینامه آلفرد نوبل

print

آلفرد نوبل ۱۸۲ سال قبل در کشور سوئد متولد شد و در ۶۳ سالگی در کشور ایتالیا از دنیا رفت. پدر آلفرد، مردی فعال، خستگی ناپذیر و دانشمند بود که در زندگی با مشکلات مختلفی رو به رو شده بود. با توجه به شرایط خانوادگی، آلفرد بصورت معمول به مدرسه نرفت بلکه تحت نظر معلمان برجسته، بصورت خصوصی و بخوبی تحصیل کرد بطوریکه در ۲۰ سالگی تسلط زیادی به علم شیمی پیدا کرد و به زبان‌های آلمانی، روسی، فرانسوی و سوئدی مسلط شد در حدی که می‌توانست به این زبان‌ها صحبت کرده و بنویسد.

با اینکه آلفرد در طول زندگی خود خیلی سفر می‌کرد ولی بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق درباره مواد منفجره می‌نمود. این موضوع یعنی ساخت و تولید ابزارهای جنگی و مواد منفجره، یک فعالیت خانوادگی برای آلفرد محسوب می‌شد. به نحوی که خانواده آلفرد کارخانه‌هایی برای ساخت وسایل جنگی و مواد اولیه انفجاری ایجاد کردند. وقوع چندین انفجار در این کارخانه‌ها که باعث مرگ افراد زیادی از جمله یکی از برادرانش شد، آلفرد را به این فکر انداخت تا راهی برای کاهش خطرات استفاده از مواد منفجره پیدا کند. او با انجام تحقیقات مختلف بالاخره موفق به ساخت دینامیت شد. دینامیت یک ماده انفجاری است که از آن در استخراج معادن و راهسازی استفاده می‌شود و نسبت به مواد دیگر خطرات کمتری برای کارگران و استفاده کنندگان دارد. ولی متاسفانه عده‌ای از افراد جنگ طلب، از دینامیت در جنگ‌ها استفاده ‌کردند. آلفرد از این موضوع یعنی استفاده نادرست از دینامیت، خیلی ناراحت شد و به این علت، دچار ناراحتی‌های روحی گردید.

در اواخر عمر آلفرد اتفاق عجیبی رخ داد! یکی از برادران آلفرد بنام لودویک در حادثه انفجاری که در کارخانه تولید مواد منفجره رخ داد، از دنیا رفت و یک روزنامه‌ نگار به اشتباه و با تصور اینکه آلفرد در انفجار کشته شده است، در روزنامه خود نوشت: “تاجر مرگ مرد! تاجری که با یافتن راه‌های تازه برای کشتار مردم، ثروت زیادی بدست‌ آورد.” آلفرد از شنیدن این خبر و مخصوصاً اسمی که روزنامه‌ها روی او گذاشته بودند، خیلی بیشتر از قبل ناراحت شد. آلفرد که فردی صلح دوست بود برای جبران این موضوع، وصیت کرد از ثروت و اموال او برای تشویق دانشمندان وافرادی که هر سال بهترین خدمت را به بشریت انجام داده و در علوم مختلف (شیمی، فیزیک، پزشکی، ادبیات و اقتصاد که در سال‌های بعد اضافه شد) موفق به انجام کشفیات مفید و مؤثری شده‌اند و نیز افرادی که در زمینه گسترش صلح و دوستی بین ملت‌ها تلاش‌های قابل توجهی انجام داده‌اند، استفاده شود. امروزه نام این تشویق “جایزه نوبل” است و از ۱۱۵ سال قبل تا کنون، افرادی که در حوزه‌های علمی و ادبی موفق به کسب این جایزه می‌شوند در ردیف باهوش‌ترین، برجسته‌ترین و ارزشمندترین انسان‌های کره زمین قرار می‌گیرند.

اکنون نوبت فرزندان ایران زمین است تا با لطف خداوند در آینده‌ای نه چندان دور، نام ایران را به جمع کشورهای دارنده جوایز متعدد نوبل در رشته‌های شیمی، فیزیک، پزشکی، اقتصاد و ادبیات اضافه کنند و به جهانیان اثبات نمایند: هوش و استعداد ایرانی همراه با اخلاق و پشتکار مثال زدنی آنها می‌تواند الگویی موفق برای جوانان سایر ملت‌ها باشد.

در آکادمی نوبل جمع کثیری از اعضاء هیئت علمی و نوبل مربیان با همراهی نوبل پدرها و نوبل مادرها تلاش می‌کنند، فرزندان ایران زمین مراحل نوبل‌آموزی، نوبل‌جویی و نوبل استادی را با موفقیت کامل سپری نمایند با این امید که در سال‌های آینده به یکی از بزرگترین افتخارات علمی جهان دست یافته و بر تارک بشریت تا ابد بدرخشند!